Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Nawierzchnie na działce w warunkach zimowych

Kiedy planujesz budowę domu, najczęściej myślisz też o zagospodarowaniu całej działki. Trzeba bowiem zawczasu zaplanować miejsca na garaż, zbiornik na paliwo, jeśli będzie potrzebny, pojemniki na odpady, może studnię albo wolnostojący garaż. Oprócz tego wszystkiego potrzebne będą ścieżki, podjazdy, tarasy, schody. Zapewne w pierwszej kolejności chcesz, aby były funkcjonalne i tworzyły razem z domem i ogrodzeniem ładnie zaaranżowaną całość, ale prawdopodobnie troszczysz się też o to, aby były trwałe bezpieczne, zwłaszcza zimą. Chociaż bardzo mroźne i śnieżne dni zdarzają się w naszym klimacie coraz rzadziej i trwają krócej, to wciąż trzeba pamiętać, że śnieg i lód może być przyczyną dyskomfortu lub jakimś zagrożeniem.

Z czego wykonać nawierzchnie podjazdów i ścieżek, aby były bezpieczne zimą?

Nawierzchnie podjazdu, chodników, schodów oraz tarasu, ganku lub balkonu mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów, z kamienia, drewna, betonu, żwiru, tłucznia, klinkieru i innych. Rynek oferuje je w najróżniejszych odmianach, kształtach i kolorach. Przeglądając gotowe projekty domów, zwracasz uwagę na ich kolorystykę i możliwości skomponowania wieloelementowych nawierzchni z elewacją domu. Warto także przeanalizować walory użytkowe przed dokonaniem wyboru i dobrać takie materiały, które będą praktyczne zimą, czyli przede wszystkim jak najmniej nasiąkające wodą. Takie produkty jak kamień , bruk klinkierowy, beton szlachetny często są oznaczane jako antypoślizgowe, ale w rzeczywistości jednak nie spełniają oczekiwań, że będą bezpieczne. Dlatego warto wiedzieć, że antypoślizgowość to parametrem, który według polskiego prawa powinien być określony dla danego produktu, ale prawo to nie definiuje jego minimalnej wartości. Efekt tego stanu jest taki, że w ofertach rynkowych są materiały o bardzo różniej antypoślizgowości. Aby otrzymać antypoślizgowe płyty betonowe lub kostki brukowe poddaje się je specjalnej obróbce, której efektem jest odpowiednia struktura materiału. Popularne tzw. płukane kostki brukowe oraz płyty z dodatkiem naturalnego kruszywa, uzyskuje się poprzez wypłukiwanie drobin betonu z produktu, czego efektem jest ekspozycja na ich powierzchni grubszego ziarna naturalnego grysu z wierzchniej warstwy materiału, co zmienia ich wygląd i sprawia, że są mniej śliskie. Porowatą kostkę brukową uzyskuje się dzięki obróbce w technologii śrutowo-szczotkowej. Uzyskana niejednorodna faktura kostki sprawia, że ma ona wysoki współczynnik antypoślizgowy. Zwróć uwagę na te cechy wybierając materiały na wszelkie nawierzchnie na terenie działki, aby zwiększyć nie tylko estetykę, ale i bezpieczeństwo w czasie opadów deszczu i śniegu.

Już na etapie wyboru projektu domu warto wyobrazić sobie usytuowanie budynku na działce, podjazd do garażu i ścieżkę do wejścia. Jeśli zawczasu zadbasz o te elementy, zawsze będą bezpieczne i komfortowe w użytkowaniu.

Jak zwiększyć antypoślizgowość nawierzchni na działce?

Dostępnych jest kilka sposobów na zwiększenie antypoślizgowości nawierzchni. Eksperci nie polecają popularnego posypywania solą, ponieważ sól powoduje uszkodzenia nawierzchni i może dorowadzić do tego, że konieczna będzie wymiana. Kolorowa kostka brukowa posypywana solą odbarwia się i mogą na niej powstawać plamy. Przed zimą można zastosować specjalistyczne impregnaty, ale trzeba to zrobić, kiedy jeszcze jest sucho. Nie tylko zwiększą one antypoślizgowość, ale też będą stanowiły zabezpieczenie materiału przed uszkodzenie lub zużyciem. Do zabezpieczania nawierzchni można użyć specjalnych gumowych nakładek, mat lub taśm antypoślizgowych. Dobrym rozwiązaniem są też gumowe wkładki w płytach betonowych. Najczęściej można je zobaczyć na schodach. Wkładki umieszcza się w wyżłobieniach. Wbrew pozorom są dość wytrzymałe, bo mogą służyć przez kilka lub kilkanaście lat.

Każdą, nawet najlepiej dobraną antypoślizgową nawierzchnię, trzeba jednak odśnieżać. Warto pamiętać, aby to robić ostrożnie i nie uszkodzić powierzchni ścieżek lub podjazdu. Lepiej zebrać świeży lekki śnieg i nie czekać, aż stwardnieje i zmieni się w twardą pokrywę lodową. Nietanimi, ale wygodnymi, wręcz bezobsługowymi rozwiązaniami są podgrzewane podjazdy i chodniki. Układa się pod nimi system przeciwoblodzeniowy złożony z przewodów lub mat grzejnych z automatycznym sterownikiem reagującym na poziom wilgoci i temperatury. 

Chociaż wydaje się, że radzenie sobie ze śniegiem i lodem zimą to etap dość odległy, to warto poświęcić mu chwilę już przy wybieraniu projektu domu i planowaniu budowy. Każdy bowiem wcześniej zaplanowany element można wykonać łatwiej i bardziej efektywnie, jeśli wiadomo, że będzie wykonany. Jeśli uwzględnisz w budżecie inwestycji również materiały potrzebne do zagospodarowania nawierzchni, to nie będziesz czekać z pracami, dzięki którym Twoja działka będzie elegancka, bezpieczna i funkcjonalna.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW Z500

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: projekty@z500.pl).
|
lub
|
podpisz się
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem