Projekty domów
Zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • informację o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • dodawanie do ulubionych

Dachówka w czerwonym kolorze – sposób na ponadczasowy dach

Dom to nie tylko miejsce, w którym mieszkamy. To również architektoniczna konstrukcja, w której każdy, nawet najdrobniejszy element odgrywa istotną rolę i powinien komponować się z całością budynku. W tej układance bardzo ważny jest dach, głównie ze względu na fakt, że jest jedną z najbardziej wyeksponowanych części naszej posiadłości. Dlatego oprócz trwałości konstrukcji i jakości materiałów istotną rolę odgrywa kolor dachówki.


Zamów prezentację przygotowaną przez eksperta


Decydując się na daną barwę, nie można kierować się jedynie własnymi preferencjami i pragnieniem posiadania dachu w ulubionym kolorze. Trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów, które w pierwszym momencie nie wydają się aż tak ważne. Przede wszystkim istotny jest zewnętrzny styl całego domu oraz kolor zaplanowanej elewacji i elementów wykończeniowych, które muszą wpisywać się w plan zagospodarowania przestrzennego.


Porównaj propozycje projektów domów


Nowoczesny design zazwyczaj powstaje dzięki zastosowaniu zimnych barw o stalowym odcieniu, klasyczny – ciepłych. Ściany zewnętrzne wykończone ciemnymi tynkami nie będą dobrze współgrały z dachówką o podobnych odcieniach, ale już te, na których położymy naturalne materiały (drewno, kamień) stworzą zgrany duet z dachem o zbliżonej tonacji.


Należy pamiętać też o tym, że budynek nie stoi w próżni a jego harmonijne wkomponowanie w krajobraz jest równie istotne, jak sam wygląd. Dach o barwie niepasującej do otoczenia sprawi, że dom – sam w sobie estetyczny – nie będzie prezentował się już tak okazale. Dlatego warto zwrócić uwagę, w jakich odcieniach utrzymane są dachy sąsiednich posesji, by odpowiednio dobrać jego kolorystykę. W przypadku dominującej, jednolitej tonacji często oznaczać to może, że mamy do czynienia z zaleceniami odgórnymi i decyzję będziemy musieli dostosować do panujących w rejonie przepisów. 


Niestety, nieumiejętnie skomponowana aranżacja potrafi zepsuć całą koncepcję wizualną projektu a nawet otoczenia. Z tego powodu wybór kolorystyki dachu nie jest sprawą prostą a mnogość dostępnych dachówek w różnorakich barwach jeszcze bardziej ją komplikuje. Jednak jest jedno, ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, które wydaje się idealnym panaceum na nasze „dachowe" dylematy... dach w odcieniach czerwieni.


Taki kolor pokrycia króluje w budownictwie od tysiącleci i na trwałe wpisał się w nasz rodzimy pejzaż. Dlatego w trosce o spójny wygląd danego terenu coraz częściej w wyznaczaniu planów zagospodarowania przestrzennego umieszcza się nakazy stosowania dachówek w takich właśnie tonacjach. Dzięki swoistej neutralności wspaniale prezentują się one jako pokrycie jednolite, ale i jako cieniowane (w wersji rustykalnej). Pasują doskonale do każdego stylu domu.


Ta kolorystyka bardzo dobrze komponuje się z tradycyjnym i współczesnym rodzajem budowli, z naturalną zielenią i betonowymi zabudowaniami otoczenia. Współgra z elewacją o jasnych tonacjach, z harmonijnymi zdobieniami, jak i tą z niestandardowym wykończeniem. Czerwone dachówki w naturalny sposób kojarzą się z ponadczasowymi dachówkami ceramicznymi i w powszechnej opinii przeważa pogląd, że powstałe z gliny, dostępne są tylko w jednym – ceglastoczerwonym, stłumionym kolorze. Prawda jest jednak inna.


Za podstawowy kolor uznaje się czerwień naturalną a dzięki nakładaniu dodatkowych barwników i domieszce minerałów, renomowani producenci uzyskują obszerną gamę kolorystyczną i różnorodną powłokę. CREATON Polska posiada w swojej ofercie dachówki matowe (angoba) i błyszczące (glazura), o szerokim wachlarzu kolorystycznym. Począwszy od tonu czerwieni naturalnej, winnej, barwy miedzianej, kasztanowej, brązowej, ciemnobrązowej – wszystkie w wersji angobowanej lub glazurowanej – poprzez wersje płomieniowane: czerwień i miedź a na ciekawych odcieniach rustykalnych, np. toskana – kończąc. Wypalane z najdoskonalszych, wyselekcjonowanych złóż glin, dostępne są w każdym kształcie i różnorodnym typie: holenderka, marsylka, esówka, karpiówka oraz płaska.


Zróżnicowana propozycja CREATON Polska nie ogranicza się tylko do dachówek ceramicznych. W klasycznym czerwonym odcieniu dostępne są również dachówki cementowe (wszystkie modele profilowane oraz płaskie). Właściwy kolor w tym przypadku uzyskuje się poprzez barwienie w masie naturalnymi pigmentami. Dachówki cementowe (tańsze od ceramicznych), odznaczają się wyjątkową twardością, szczelnością, odpornością i wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne.


Wprawdzie zmiany trendów nie omijają również architektury i dziś na dachach dominują czerń, szarość i antracyt, ale to dachówki w kolorach czerwieni dodają stonowanej zabudowie nieco kolorytu i uroku. Tworząc interesującą alternatywę dla tego, co powszechne i popularne, stają się skuteczną receptą na ponadczasowe, trwałe i eleganckie pokrycie dachowe.


Wprawdzie zmiany trendów nie omijają również architektury i dziś na dachach dominują czerń, szarość i antracyt, ale to dachówki w kolorach czerwieni dodają stonowanej zabudowie nieco kolorytu i uroku. Tworząc interesującą alternatywę dla tego, co powszechne i popularne, stają się skuteczną receptą na ponadczasowe, trwałe i eleganckie pokrycie dachowe.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)

Co Ty na to?

Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres it@z500.pl.

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • informacje o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • dodawanie do ulubionych
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj.