Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Instalacje do odzyskiwania deszczówkiTroska o wodę zaprocentuje w przyszłości

W dobie powszechnego dostępu do wody i technologii pozyskiwania jej z głębokich, zautomatyzowanych studni ledwo zauważamy, jak dużo jej zużywamy. Nie tak znowu dawno zaczęliśmy instalować liczniki, które naliczają opłaty indywidualne, a nie – zryczałtowane, jak dawniej, i zachęcają do oszczędzania na kosztach. Tymczasem mamy też inne powody, aby z rozwagą korzystać z wody pitnej.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy i nie tylko, obserwujemy coraz częstsze i coraz dłuższe okresy suszy, kiedy łatwo dostępnej wody jest coraz mniej. Roczne sumy opadów w naszym kraju świadczą o tym, że należymy do krajów charakteryzujących się niedoborem wody opadowej, a coraz bardziej zanieczyszczone środowisko wpływa na wzrost kosztów jej uzdatniania. Ceny wody rosną i pojawiają się okresowe zakazy używania wody wodociągowej do takich celów jak podlewanie trawnika czy mycie auta. Nawet jeśli takie ograniczenia wydają się na wyrost i nie do końca uzasadnione, to powinny stać się sygnałem do oszczędzania wody pitnej w gospodarstwie domowym, zwłaszcza jeśli mamy w planie budowę domu i własny ogród. Najprostszym sposobem jest wykorzystywanie do niektórych celów wody deszczowej, nieco bardziej zaawansowanym – ponowne wykorzystywanie tak zwanej wody szarej.


Woda w gospodarstwie domowym

Pierwszymi sposobami, jakie przychodzą do głowy, kiedy myślimy o wykorzystaniu deszczówki, są podlewanie ogrodu, mycie tarasów czy auta. Jest to woda naturalna, więc idealna dla rośli, a dzięki temu że jest miękka i nie zawiera wapnia ani magnezu, świetnie nadaje do prania i zmywania. Warto uprzytomnić sobie, że około 27% w przeciętnym domu wody zużywa się do spłukiwanie misek ustępowych, 6% – do sprzątania, mycia samochodu i na podlewanie ogródka, 12% – na pranie Jeśli użyjemy wody deszczowej do przynajmniej niektórych celów gospodarczych, to zmniejszymy koszty używania wody wodociągowej. Dodatkowo – jeśli magazynujemy deszczówkę, to w czasie opadów woda nie spływa do kanalizacji, więc nie zwiększa kosztów odprowadzania jej, zmniejsza się też ryzyko lokalnych podtopień.
Magazynujemy głównie wodę spływającą w czasie deszczu z dachu. Duże znaczenie ma przy tym rodzaj pokrycia – nie zaleca się gromadzenia deszczówki z dachów o pokryciu bitumicznym, miedzianym lub azbestowym. Pokrycia betonowe nie rodzą problemów, a ceramiczne mają tę zaletę, że nie nasiąkają wodą, więc wydajność systemu pozyskiwania jej będzie większa Przyjmuje się, że z dachu o powierzchni 120 m² w 20 minut deszczu zbiera się średnio 360 litrów wody. Zbiorniki przeznaczone do gromadzenia wody deszczowej muszą szczelne i nieprzezroczyste. Zwykle zakopuje się je w gruncie lub instaluje w piwnicy. Pojemność zbiornika należy dobierać zależnie od powierzchni dachu – 1 m³ objętości zbiornika na każde 25 m². Aby oczyścić wodę z liści, gałęzi i innych większych zanieczyszczeń w otworach rur spustowych montuje się kosze, drobniejsze zatrzymane zostaną przez filtry żwirowe lub sita na wlocie do zbiornika. Powinien on być podłączony do systemu rozsączania lub kanalizacji, co umożliwi przejęcie nadmiaru wody po zapełnieniu go w czasie większego deszczu.
Do dystrybucji oczyszczonej wody deszczowej do punktów odbioru, czyli zaworów do podlewania, wc, pralki czy innych, służy instalacja wyposażona w pompy. Do odbiorników zasilanych deszczówką doprowadza się osobno wodę wodociągową, z której korzysta się, gdy brakuje tej uzdatnianej, przy czym systemów te nie mogą się łączyć bezpośrednio i koniecznie należy używać zaworów antyskażeniowych.
Ze względu na przeznaczenie pozyskanej deszczówki instalacje, które do tego służą dzielą się na dwa podstawowe typy: systemy ogrodowe i domowe. Ogrodowe dostarczają wodę do podlewania, mycia tarasów, chodników, auta i innych obiektów na zewnątrz i często bywają połączone z automatycznym nawadnianiem. Domowe zasilają głównie spłuczki i pralki i z powodzeniem mogą być stosowane nie tylko w budownictwie indywidualnym, ale także pensjonatach, hotelach, biurowcach.

Korzyści nie do pogardzenia

Kiedy używamy mniej wody wodociągowej, oszczędzamy pieniądze i nie jesteśmy całkowicie uzależnieni od dostawców wody, będziemy też mniej wrażliwi na rosnące ceny i to jest główna wymierna korzyść z odzyskiwania deszczówki. Dodatkowe są takie, że miękka woda powoduje mniejsze zużycie detergentu do prania i nie powoduje odkładania się kamienia w pralkach i urządzeniach sanitarnych, dzięki czemu dłużej posłużą bez awarii. Jeśli nie pozwolimy całej deszczówce spłynąć kanalizacją, unikamy opłat związanych z odprowadzaniem jej do sieci kanalizacyjnej, no i możemy śmiało powiedzieć, że oszczędzamy zapasy wód podziemnych, które są cenne, bo, ostatnie susze pokazują, nie się nieskończone.

Programy dofinansowujące zbieranie deszczówki

Zbieranie i wykorzystywanie deszczówki jest jednym ze sposobów przeciwdzałania coraz częstszym niedoborom wody z spowodowanym suszami i zmianami kliematu. Żeby zachęcić obywateli do takich działań, wiele miast i gmin uruchamia programy dofinansowujące takie inicjatywy. Dotacje można otrzymać na zakup i instalację urządzeń retencyjno- rozsączających lub szczelnych zbiorników, z których odzyskuje się wodę opadową. Na przykład we Wrocławiu działa program „Złap deszcz”, w ramach którego miasto pokrywa 80% wydatków na tego rodzaju inwestycje.

Projekty instalacji dostępne w Z500 po promocyjnych cenach

W Z500 z dużym zaangażowaniem wspieramy każdą inicjatywę, której efektem ma być ochrona środowiska, dlatego dołączamy do naszej oferty dwa dodatki do projektów, które obecnie dostępne są w promocyjnych cenach. Są to projekty instalacji do odzyskiwania deszczówki na potrzeby ogrodu lub całego gospodarstwa, które wykonamy do każdego zamówionego projektu domu. Jeśli leży Ci na sercu ekologia i nie masz zamiaru przepłacać za wodę, zdecyduj się na korzystanie z deszczówki i od razu zamów projekt odpowiedniej instalacji.

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: projekty@z500.pl).
|
lub
|
podpisz się
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem