Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Kochasz przyrodę? Poznaj domy zintegrowane z naturą!

Projekt domu nowoczesnego Zx106 umiejscowionego na skalistym wzgórzu

Słowo „ekologia” od kilku dobrych lat robi zawrotną karierę. O ochronie środowiska, rozsądnych wyborach konsumenckich i alternatywnym stylu życia mówi się coraz więcej. I dobrze – wraz z modą na wegetarianizm, zero waste i recycling, rośnie w siłę również świadomość ekologiczna. Zdajemy sobie sprawę jak ważna jest rola przyrody, której jesteśmy częścią i jako społeczeństwo coraz chętniej decydujemy się, by z nią współpracować, a nie walczyć. Ten trend jest doskonale widoczny również w budownictwie i architekturze – współcześni projektanci coraz chętniej proponują domy, które funkcjonują w pełnej symbiozie z naturą. Które z modnych rozwiązań cieszą się aktualnie największą popularnością?

Zielone dachy w środku miasta

Intensywny styl życia, stres, społeczna presja – to czynniki odpowiedzialne za szereg współczesnych chorób cywilizacyjnych, które dopadają zwłaszcza ludzi żyjących w dużych miastach. Chroniczne zmęczenie to tylko jedna z wielu przypadłości tych, którzy nie potrafią zwolnić, zatrzymać się i odpocząć. Spokojny spacer i chwila dla siebie to w dzisiejszych czasach luksus, na który nie każdego stać – mimo sukcesywnego poprawiania się warunków życia. Naprzeciw tym, którzy tęsknią za kontaktem z naturą, ale nie potrafią wyrwać się z betonowego uścisku miasta, wychodzą architekci proponujący zielone dachy, będące integralną częścią nowoczesnych budynków.

To nie tylko naturalny miód na serce osób żyjących w nieustannym pośpiechu, ale również próba reaktywacji tradycyjnych, sąsiedzkich stosunków, tak ważnych dla poczucia wspólnoty w zatomizowanym społeczeństwie. Zielone dachy domów świetnie sprawdzają się zarówno jako alternatywa dla leżenia na zielonej łące, jak i przestrzeń do wspólnego spędzania czasu, np. podczas letniego grillowania.

Ogród na dachu – rozwiązanie, które jeszcze do niedawna kojarzyło się ze scenami z amerykańskich filmów – dzisiaj coraz mniej dziwi również w Polsce. Zielone dachy spotkać można zarówno w zabudowie nowoczesnych osiedli, jak i domów jednorodzinnych. To rozwiązanie ekologiczne, które nie tylko pozytywnie wpływa na psychikę mieszkańców, ale również pełni funkcję doskonałej termoizolacji – zarówno zimą, jak i latem.

Przykładem budynku, który idealnie wpisuje się w ten trend jest projekt Zx98 – nowoczesny dom piętrowy z zielonym dachem, prezentujący kunsztowny smak architektonicznego minimalizmu, w bogatym, nowatorskim wydaniu. Zielone dachy świetnie komponują się z nowoczesną, modernistyczną bryłą budynków, będąc ich estetycznym zwieńczeniem. Łatwo dostępne, będą szybkim remedium na potrzebę złapania oddechu i oderwania się od codziennych obowiązków. Takie rozwiązanie przypadnie do gustu zarówno introwertykom, uwielbiającym przebywać sam na sam z naturą, jak i osobom towarzyskim, ceniącym sobie współdzielenie chwil, które na długo zapadają w pamięć.


Projekt domu nowoczesnego Zx98 z zielonymi tarasami

Duże przeszklenia z widokiem na przyrodę

Okno może być jak żywy obraz – zmieniająca się wraz z porami roku przyroda stanowi naturalną ozdobę wnętrza. Przyciąga uwagę, relaksuje wzrok, jest odskocznią od problemów dnia codziennego – zawieszenie uwagi na kojącym widoku ściany lasu czy ogrodu pełnego kwiatów jest chwilą wytchnienia, która niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Dlatego tak wielkim zainteresowaniem cieszą się projekty domów z dużymi przeszkleniami. Dzięki temu wnętrza są nie tylko bardzo jasne i optycznie większe, ale niemal niezauważalnie łączą się z tym, co zewnętrzne. Natura na wyciągnięcie ręki to coś, co będzie cieszyło zwłaszcza zimą – ciepły koc, gorąca herbata, strzelający ogień w kominku, a po drugiej stronie szyby padający śnieg i mróz. Jeżeli jako dziecko marzyłeś o tym, by znaleźć się we wnętrzu szklanej kuli z domkiem, duże przeszklenia z widokiem na przyrodę, mogą dać namiastkę spełnienia tej wizji.

Duże przeszklenia są domeną nowoczesnych projektów domów, które są specjalnością pracowni architektonicznej Z500. Jednym ze sztandarowych przykładów domu z dużymi przeszkleniami jest projekt Zx72 – nowoczesny dom parterowy, mieszczący w sobie aż cztery sypialnie. Całą część ogrodową przeszklono w zagłębieniu tarasu, nadając jej nieszablonowego wyglądu. Czym ten projekt wyróżnia się od innych? Duże okna w nowoczesnych projektach domów są coraz bardziej popularne, ale w tym… Przeszklono całą ścianę, sprawiając, że dom i ogród stanowią integralną całość.


Projekt domu nowoczesnego Zx72 z dużymi przeszkleniami

Tarasy będące przedłużeniem salonu

To rozwiązanie, które będzie miało szczególnie dużo zalet w ciepłe dni. Wyjście na taras prosto z salonu, by zaczerpnąć świeżego powietrza, działa odświeżająco nie tylko na ciało, ale także na psychikę. Świetnie sprawdzi się również w przypadku miłośników jedzenia na świeżym powietrzu. Śniadanie, obiad czy kolacja z widokiem na ogród czy wschodzące lub zachodzące słońce będzie ucztą nie tylko dla brzucha, ale także dla oczu, oddziałując na zmysły i karmiąc je feerią kolorów i zapachów.

Coraz częściej tarasy stają się przedłużeniem salonu również w kwestii ich aranżacji. Płytki i plastikowe meble to już przeszłość. Ich miejsce zajmuje obecnie to, co przytulne, ekologiczne, naturalne – drewniane deski, rattanowe kanapy, tkaniny, lampki. Na tarasach stoją dzisiaj wygodne fotele, ławki z miękkimi poduchami, wiszące siedziska, koce, pufy i klimatyczne latarenki, a producenci prześcigają się w ofertach produktów wpisujących się w przytulny nurt hygge.

Coraz częściej tarasy stają się przedłużeniem salonu również w kwestii ich aranżacji. Płytki i plastikowe meble to już przeszłość. Ich miejsce zajmuje obecnie to, co przytulne, ekologiczne, naturalne – drewniane deski, rattanowe kanapy, tkaniny, lampki. Na tarasach stoją dzisiaj wygodne fotele, ławki z miękkimi poduchami, wiszące siedziska, koce, pufy i klimatyczne latarenki, a producenci prześcigają się w ofertach produktów wpisujących się w przytulny nurt hygge.

Przykładem domu, w którym taras jest naturalnym przedłużeniem salonu jest projekt Zx57 – nowoczesny dom parterowy o niepowtarzalnej formie architektonicznej. Jedną z wielu zalet domu jest obszerny salon połączony z kuchnią, jadalnią oraz wyjściem na zadaszony taras. Salon posiada duże przeszklenia, które są łagodnym przejściem między salonem a zewnętrznym tarasem otwartym na ogród. Wrażenie robi nietypowa forma bryły, nawiązująca do najnowszych trendów w architekturze rezydencjonalnej.


Projekt domu nowoczesnego Zx57 z zadaszonym tarasem

Ogród zimowy lub wewnętrzne patio

Jest wiele osób, dla których zima to ciężka do przeżycia pora roku. Mała ilość światła, brak zieleni i zamierająca na kilka dobrych miesięcy przyroda sprawiają, że również nastrój ulega częstszemu załamaniu. Lekarstwem na taki stan rzeczy może być zimowy ogród lub wewnętrzne patio, które skutecznie pozwalają wygospodarować w budynku zakątek stale żywy, bez względu na temperaturę i pogodę panującą za oknem.

Posiadanie ogrodu zimowego to przede wszystkim ogromna atrakcja dla mieszkańców domu i odwiedzających ich gości. Tego typu miejsca najczęściej pełnią po prostu funkcję dodatkowego pomieszczenia, powiększając dom o atrakcyjny obszar, który sprzyja relaksowi i odpoczynkowi blisko natury. Jest to rozwiązanie, które szczególnie docenią użytkownicy niewielkich domków jednorodzinnych oraz domów usytuowanych w zabudowie szeregowej, gdzie bardzo często brak już miejsca na ogród.

Przykładem domu z ogrodem zimowym jest projekt Z450 D – dom z oranżerią, będący propozycją współczesnej bryły z płaskim dachem, dla osób ceniących sobie funkcjonalność i unikatowy wygląd. Przeszklona oranżeria jest elementem nie tylko funkcjonalnym, ale także dekoracyjnym, urozmaicającym prostotę budynku. Można w niej stworzyć swój własny, mały ogród botaniczny, kojący zmysły, kiedy przyroda za oknem wpada w zimowy sen.

Projekt domu drewnianego Z450 D z zimowym ogrodem

Dom na skarpie

Wydawać by się mogło, że ideałem działki jest działka płaska, stwarzająca więcej możliwości budowy wymarzonego domu. Tymczasem działka ze skarpą ma równie wielki potencjał. Projekty domów w takich okolicznościach przyrody uwzględniają nietypowe ukształtowanie terenu, pozwalając wycisnąć z nich to, czego nie oferują działki płaskie.

W krajach śródziemnomorskich bardzo popularnym rozwiązaniem jest układ kaskadowy – poszczególne kondygnacje są przesunięte względem siebie. Sprawia to, że budynek jest nie tylko bardziej stabilny, ale także wyjątkowy pod względem możliwych rozwiązań aranżacyjnych.

Przykładem takiego domu jest projekt Zr17 – trzykondygnacyjna, nowoczesna rezydencja na skarpie z tarasami oraz basenem. Tarasy połączone ze sobą schodami z góry do samego dołu tworzą nie tylko wygodny ciąg komunikacyjny, ale urozmaicają również bryłę domu, będąc elementem ozdobnym samym w sobie. Schowany w ziemi poziom idealnie zagospodarowany został na strefę rekreacyjną – znajduje się tam basen, siłownia i sauna, zaprojektowane specjalnie z myślą o odpoczynku domowników.

Projekt nowoczesnej rezydencji Zr17 umiejscowionej na skarpie

Naturalne wykończenie elewacji

Coraz większą popularnością cieszą się również naturalne wykończenia elewacji, takie jak drewno, kamień czy łupek, dzięki którym dom jeszcze lepiej komponuje się z otaczającą go naturą. Oczywiście trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że takie wykończenie będzie droższe, ale efekt końcowy jest nie do przecenienia. Wygląd zewnętrzny domu jest tak samo ważny, jak jego wnętrze i również może cieszyć oczy – w przypadku elewacji z kamienia czy łupka przez wiele, wiele lat, bo taka elewacja z natury odporna jest na działanie warunków atmosferycznych.

Oczekiwania współczesnych inwestorów pociągają za sobą również coraz większe starania producentów. Dzięki temu z powodzeniem możemy wybierać spośród setek możliwych kombinacji, decydując się na te, które najlepiej odpowiadają naszym gustom i potrzebom bycia blisko natury.

Przykładem domu z naturalnym wykończeniem elewacji jest projekt Z388 – dwa osobne budynki, z dachem dwuspadowym, połączone szklanym łącznikiem. Na elewacji ułożono pionowe drewniane deski, które z powodzeniem wpisują bryłę budynku w klimat nowoczesnej stodoły. To modne w ostatnich latach projekty, które w swej minimalistycznej formie kryją ogrom funkcjonalnych rozwiązań, zachwycając prostotą.


Projekt domu Z388 z naturalnym, drewnianym wykończeniem elewacji

Odnawialne źródła energii

Domy zintegrowane z naturą to nie tylko architektura i wykończenie, ale także zastosowane technologie. Odnawialne źródła energii doskonale wpisują się w trendy „eko”, sprawiając, że taki dom jest nie tylko bardziej przyjazny dla przyrody, ale najczęściej również energooszczędny. Dzięki większej popularności tego typu rozwiązań, z roku na rok są one również tańsze i coraz łatwiej dostępne.

Do najpopularniejszych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii należą:

  • Kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne służące do pozyskiwania energii słonecznej.
  • Systemy rekuperacji, będące systemami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
  • Przydomowe turbiny wiatrakowe przetwarzające energię rzek, wiatru, biomasy i promieniowania słonecznego.

Odnawialne źródła energii są naturalnymi zasobami, których deficyt jest niemożliwy, mimo stałego ich używania, ponieważ odnawiają się w krótkim czasie. Rozwiązania, które wykorzystują ich potencjał, sprzyjają budowie domów energooszczędnych, których ideą jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. To projekty, które są jednocześnie tanie w użytkowaniu i przyjazne dla środowiska naturalnego. Dzięki temu znacząco obniżyć można opłaty za ogrzewanie – największy wydatek ponoszony w związku z eksploatacją domu.

Domy zintegrowane z naturą to domy, które są częścią otaczającej jej przyrody lub „wchłaniają” ją w siebie. To domy, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem tych, którzy są zmęczeni natłokiem bodźców współczesnego świata i poszukują łatwych sposób na to, żeby się od nich oderwać. Tę funkcję z powodzeniem spełniają ogrody na dachach, zimowe oranżerie czy tarasy, będące przedłużeniem salonu. Dom zintegrowany z naturą to również dom, którego elewacja stworzona została z naturalnych surowców, a do ogrzewania wykorzystuje przyjazne dla środowiska odnawialne źródła energii.

Nowoczesne, energooszczędne rozwiązania, funkcjonalność i ergonomia oraz optymalne koszty budowy to nasz priorytet. Jeżeli dom zintegrowany z naturą jest Twoim marzeniem, zapoznaj się z naszymi propozycjami i wybierz najlepszą dla siebie. Każdy z gotowych projektów domów możesz bezpłatnie dostosować do swoich potrzeb.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW Z500!

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: [email protected]).
|
lub
|
podpisz się
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem