Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Jak okiełznać współczesne wnętrza?

Projekt domu Z378 (wnętrze salonu)

Twoje marzenie o własnym domu właśnie się ziszcza. Najwyższa pora, by zadbać o wystrój wnętrz. Nie bagatelizuj tej kwestii i nie odkładaj planów aranżacji. O finalnym komforcie mieszkania zdecydują w dużym stopniu Twoje obecne decyzje. Przemyśl kwestie techniczne, zastanów się nad funkcjonalnością i estetyką swoich wnętrz. Dowiedz się, jak rozsądnie podejść do kwestii urządzania swojego domu. Większość inwestorów, wybierając projekt domu i zabierając się za jego realizację, nie zastanawia się jeszcze nad estetyką wnętrz. Te sprawy na tym etapie wydają się dość odległe. Wszak sama budowa przysparza nie lada trudności. Postaramy się przekonać cię, że nie należy odkładać kwestii aranżacji wnętrz na czas finalizowania budowy. Twoje wczesne i przemyślane decyzje szybko zaprocentują - unikniesz przestawiania czy kucia ścian, przenoszenia instalacji itp. Zaoszczędzisz czas, pieniądze i nerwy.

Przemyśl kwestię aranżacji wnętrz, korzystając z porad naszych doświadczonych projektantów, a unikniesz dodatkowych kosztów i stresów. Opracuj własną listę założeń i priorytetów, by w przyszłości mieszkać ładnie i wygodnie. Pamiętaj - Twoje przemyślane decyzje zaowocują zaraz po tym, gdy zaczniesz mieszkać w nowym domu.

PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI

Kiedy i od czego zacząć?

Kiedy i od czego zacząć? Kwestie, którymi powinieneś zająć się najwcześniej (już na etapie projektu domu) to wszelkie sprawy techniczne – rozkład i liczba włączników, kontaktów, miejsce na multimedia (telewizor, projektor, komputer) itp. Podziel pomieszczenia na strefy (kąt do pracy, odpoczynku, przechowywania), zaplanuj sypialnie dla poszczególnych członków rodziny, wydziel komunikację, rozplanuj rozkład szaf, półek, w kuchni zaplanuj ciąg roboczy, w łazience rodzaj i wielkość wanny, umywalek, prysznica. Warto też przemyśleć wcześniej kwestie oświetlenia – lampy nie tylko spełniają rolę praktyczną. Za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia dekorujesz, wręcz malujesz wnętrza. W ostatniej fazie urządzania wnętrz możesz podjąć decyzje o kolorystyce, dodatkach, nawet materiałach, które zostaną wykorzystane. Pamiętaj jednak – łatwiej zmienić zdanie w kwestii koloru czy rodzaju glazury niż przestawić ścianę, bo w łazience nie mieści się wymarzona umywalka.

Czy konieczny jest fachowiec?

Pewnie najprościej jest zlecić kwestie aranżacji wnętrza fachowcowi, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Projektant posiada praktyczną wiedzę, prawdopodobnie uniknie błędów, na które narażamy się, urządzając mieszkanie sami. Pewnie zaproponuje nam szereg ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań, jednak nie każdy może sobie pozwolić na kolejne wydatki. Pośrednim rozwiązaniem jest zlecenie części prac fachowcowi. Pamiętaj – jeśli zdecydujesz się na fachową pomoc, przed przystąpieniem do realizacji, niech projektant przedstawi ci kolorowe wizualizacje. Bierz też udział w tworzeniu swojego wnętrza – w końcu to tobie ma się ono podobać. Jeśli wolisz sam zająć się aranżacją, możesz uzyskać ogromne wsparcie.

Gdzie szukać wskazówek i inspiracji?

Na pewno bez trudu znajdziesz inspiracje na stronach internetowych, w licznych katalogach i czasopismach wnętrzarskich. Fachową poradą służą producenci sprzętu, sklepy, oferujące pomoc w projektowaniu kuchni czy łazienki. Znajdziesz też ciekawe i proste w obsłudze programy do projektowania. Warto przejrzeć też stronę z500.pl/wnetrza – znajdziesz u nas mnóstwo gotowych propozycji (o tym w dalszej części artykułu).

Na czym nie warto oszczędzać?

Większość inwestorów szuka oszczędności – to naturalne. Jednak nie na wszystkim oszczędzać warto. Jeśli dysponujesz czasem i odpowiednio podejdziesz do tematu, możesz zrezygnować z usług projektanta. Można porównać oferty producentów mebli i sprzętu pod kątem ceny. Czasem warto część prac wykonać samodzielnie.

Pamiętaj jednak, by nie oszczędzać na: jakości instalacji (np. elektrycznej, hydraulicznej, itp.), armatury oraz wszystkich sprzętów i powierzchni, które są często używane. Takie oszczędności są pozorne. Szybko okaże się, że wiele sprzętów należy wymienić, instalacje okażą się awaryjne, a przez to obniżą poziom bezpieczeństwa w Twoim domu.

Rzuty domów mogą być do siebie podobne, zwłaszcza kiedy widziało się ich już dziesiątki, za to aranżacja przestrzeni 3D ma prawie nieograniczoną możliwość kreacji.

Projekt domu Zx188 (wnętrze sypialni)

FLIRT FUNKCJONALNOŚCI I DESIGNU

Trudno dziś mówić o jednym stylu czy trendzie w urządzaniu wnętrz. Nasze domy to raz ukłon w stronę tradycji, raz wizja futurystyczna. Podobnie bywa z aranżacjami – w zasadzie nic nas nie ogranicza, ale coś trzeba wybrać. Jak podjąć decyzję, by mieszkać we wnętrzach atrakcyjnych i funkcjonalnych?

Wnętrze tradycyjne

Styl, który, jak się okazuje, jest ponadczasowy. Wciąż ma zwolenników, bo klasycznie nie oznacza nudno. Jak zdefiniować wnętrze tradycyjne? Czy klasyczny i tradycyjny to to samo? Oczywiście, możemy uznać, że klasyczne wnętrza to propozycja dla dużych domów, nawiązujących do szlacheckich dworków, w których królują antyczne meble. Dla jednych będzie to styl starodawny i niemodny, dla innych synonim luksusu. Skupmy się jednak na tradycyjnych wnętrzach, kojarzonych z ciepłem domowego ogniska, rodzinną atmosferą i sprawdzonymi rozwiązaniami.

Styl ten chętnie wykorzystuje naturalne materiały – kamień, drewno, ciepłe barwy – przez co tchnie spokojem i dobrą energią. Preferowany i częsty rozkład pomieszczeń w tym stylu to osobne: kuchnia, salon i jadalnia. Każde pomieszczenie zamknięte jest ścianami lub oddzielone półściankami, o ściśle ustalonej funkcji. W doborze kolorów wciąż sprawdzają się odcienie beżu, pastele.

Niewątpliwe zalety stylu tradycyjnego to przytulny i rodzinny klimat oraz sprawdzony i funkcjonalny rozkład pomieszczeń. A czy styl tradycyjny ma wady? To zależy od upodobań. Niektórym może się wydawać zbyt zachowawczy, staromodny. Wizualizacje Z500 z całą pewnością pokażą, że klasyka kolorów i rozwiązań wcale nie musi oznaczać nudy, a łączenie stylów to doskonały pomysł. Warto zwrócić uwagę np. na projekt Zx48, choć jest to jednocześnie propozycja dla miłośników bardziej nowoczesnych wnętrz. Przykład ten doskonale ilustruje, że style się przenikają i dzieje się to bez uszczerbku na estetyce czy funkcjonalności.

Projekt domu Zx48 (wnętrze łazienki)

Wnętrze nowoczesne

Charakteryzuje je rezygnacja z naturalnych materiałów, minimalizm, malowanie światłem, nowoczesne sprzęty i rozwiązania użytkowe, odważne połączenia kolorystyczne, otwarte przestrzenie.

W kolorystyce króluje biel, jednak coraz częściej eksperymentuje się z kolorami. Popularne stają się szarości i połączenia kontrastowe. Ten styl nie ma ograniczeń kolorystycznych – byle nie przesadzić z ilością barw. Warto postawić na jeden mocny akcent kolorystyczny, który przełamie duże powierzchnie bieli. Estetyka jest wręcz ascetyczna, gładkie, lśniące powierzchnie, minimalizm.

Styl ten ma wiele zalet. Niewątpliwie jest to funkcjonalność – dzięki staraniom projektantów, na rynku dostępne są meble wygodne, praktyczne, ale o bardzo ciekawych formach. Mamy ogromne pole możliwości w aranżacjach. Prostota form i kolorów pozwala na eksperymenty z akcentami czy akcesoriami użytkowymi. Niezwykłe efekty osiągamy za pomocą malowania światłem – doskonale sprawdzą się w takich wnętrzach wszelkie lampy LED, halogeny. Wady, o których słyszymy najczęściej od tradycjonalistów, to chłodna atmosfera, mało przytulne, mało rodzinne wnętrza.

Interesującą wizualizacją Z500 jest projekt Z269. Jest chłodno, minimalistycznie i ascetycznie, ale jak ciekawie!

Projekt domu Z269 (wnętrze salonu)

Najczęściej popełniane błędy aranżacyjne

– Nieudolne łączenie stylów
– Niewłaściwy dobór kolorów do wielkości pomieszczeń
– Zbędne ”zamykanie”, ograniczanie przestrzeni
– Brak wcześniejszego pomysłu na rozkład i wielkość mebli
– Przypadkowe, niedopasowane do siebie meble i sprzęty
– Brak odpowiedniej przestrzeni do przechowywania rzeczy
– Niewłaściwe oświetlenie
– Nieprzemyślany rozkład multimediów i innych instalacji
– ”Zagracanie” (zbyt duża liczba mebli, sprzętów, detali itp.)

ERGONOMIA I PRAKTYKA

Co wybrać – otwarte przestrzenie czy tradycyjny rozkład pomieszczeń? Co wziąć pod uwagę w tej kwestii? Na pewno ogranicza nas przestrzeń. Jeśli mamy do dyspozycji duży metraż, zamknięcie poszczególnych pomieszczeń ścianami nie spowoduje wrażenia ciasnoty, jednak małe mieszkanie warto w strefie dziennej otworzyć. Szkoda miejsca na zbędne ściany. Poza tym może to być rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Trudno jednak cokolwiek narzucać w kwestii organizacji przestrzeni. Mamy chyba tyleż samo zwolenników wydzielonych przestrzeni, co przestrzeni otwartych. Zarówno w jednej i drugiej opcji można dostrzec zalety i wady.

Wolisz mieć kuchnię połączoną z salonem i jadalnią czy osobną?

Osobna kuchnia to łatwość ukrycia nieporządku przed gośćmi. Zamykamy drzwi i w spokoju możemy zająć się gotowaniem. Zapachy kuchni nie wydostają się na zewnątrz, ale z drugiej strony – nie mamy kontaktu z domownikami i gośćmi przebywającymi w salonie. Kuchnię i jadalnię dzielą drzwi – przenoszenie potraw może być kłopotliwe na co dzień. Jeśli nasze mieszkanie jest nieduże, niepotrzebnie tracimy przestrzeń. Wnętrza w stylu „open space” dają wrażenie przestronności i jasności. Zapewne takie rozwiązanie wymaga od nas większej dyscypliny w utrzymywaniu porządku, jednak zyskujemy przestrzeń i światło.

A o powiesz na sypialnię z garderobą i własną łazienką?

Czy to zbędny wydatek, niepotrzebne wymysły, czy też komfort i intymność? Polecamy takie rozwiązanie, jeśli tylko Twój dom daje taką możliwość. Coraz częściej standardem we współczesnym budownictwie staje się łączenie sypialni z łazienką. To wygoda dla gospodarzy, dla dzieci, czy gości. Każdy zyskuje poczucie intymności. Własną łazienkę możesz urządzić w innym stylu, niż łazienkę dla gości. Natomiast garderoba obok sypialni zaoszczędzi Twój czas rano. Takie połączenie to niewątpliwy komfort. Wstajemy z łóżka, dzieci nie blokują dostępu do łazienki, ubrania są swobodnie rozłożone na półkach i drążkach w garderobie, do której można swobodnie wejść. Jest w niej więcej miejsca niż w zwykłej szafie. Na jednej ze ścian duże lustro – czyż to nie luksus w zasięgu ręki?

O trendach w aranżacji wnętrz można by długo pisać. Współczesnych stylów na tym polu możemy wymienić wiele. Tyleż samo można powiedzieć o zaletach i wadach każdego z rozwiązań, jednak to Ty masz decydujący głos. Zasługujesz, aby wnętrze, które urządzasz było ładne i funkcjonalne. Styl, kolorystyka, rozkład zależą od Twoich upodobań i potrzeb. Baw się projektowaniem wnętrz, pamiętaj jednak o planowaniu. Unikaj najczęstszych błędów. Inspiracji szukaj na stronie z500.pl.

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY WNĘTRZ Z500

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: [email protected]).
|
lub
|
podpisz się
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem