Projekty domów
Zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • informację o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • dodawanie do ulubionych

Sezon budowlany w pełni - czas na termomodernizację!

Najlepsza inwestycja na długie lata

Wielu z nas planuje kompleksową termomodernizację, która jest najbardziej opłacalną inwestycją budowlaną, ponieważ obniża zużycie energii, a przy tym gwarantuje utrzymanie optymalnej temperatury zarówno zimą, jak i latem. Najważniejszym jej elementem jest ocieplenie ścian zewnętrznych domu oraz wymiana źródła ogrzewania. Warto pamiętać o tym, że termomodernizacja budynków to również jeden z najlepszych sposobów walki ze smogiem.

Straty energii cieplnej budynków w około 1/3 spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany, a więc zimą ciepło ucieka na zewnątrz, a latem przenika do pomieszczeń. Według danych średnie opłaty za ogrzewanie nieocieplanego budynku stanowią niemal 60% wszystkich kosztów eksploatacji budynku. Koszty związane z utrzymaniem właściwej temperatury w domowych pomieszczeniach można jednak znacząco obniżyć, przeprowadzając termomodernizację swojego domu. Aby termomodernizacja była opłacalna i skuteczna, powinna być odpowiednio zaplanowana i wykonana, najlepiej izolatorami wysokiej jakości.

Kolejność prac termomodernizacyjnych

Termomodernizacja budynków składa się z co najmniej kilku etapów. W pierwszej kolejności eksperci rekomendują izolację ścian zewnętrznych, następnie wymianę źródła ciepła. Dlaczego jest to tak istotne? Jeśli zdecydujemy się w pierwszej kolejności wymienić kocioł, a następnie ocieplimy budynek, to w rezultacie możemy znacząco przeszacować zapotrzebowanie energetyczne domu co doprowadzi do niepotrzebnie wysokich rachunków.

- Profesjonalnie ocieplony dom ogranicza starty ciepła, a to w konsekwencji zmniejsza wymagania mocy grzewczych kotłów, pieców czy innych urządzeń, które wykorzystujemy do ogrzewania. Mimo, iż paliwo do nowoczesnych kotłów jest droższe, dzięki ociepleniu ścian zużywamy go zdecydowanie mniej i znacząco zmniejszamy koszt użytkowania budynków oraz ograniczamy emisję szkodliwych substancji. - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor ds. technicznych Termo Organiki. - Symulację zapotrzebowania na energię możemy wykonać korzystając z dostępnego na naszej stronie internetowej konfiguratora.

Jakość materiałów do izolacji

Styropian to najbardziej popularny izolator. Jest ciepły, lekki, wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne i przede wszystkim ekonomiczny. Pamiętajmy, że nawet najdroższe styropiany od renomowanych producentów są tańsze od innych popularnych izolatorów. Na polskim rynku jest kilkudziesięciu producentów wytwarzających różnego rodzaju i niestety odmiennej jakości styropianowe płyty. Dlatego tak ważny jest ich właściwy wybór. Jak wybierać styropian? Zawsze przy kupnie styropianu należy zwrócić uwagę na jego lambdę, grubość oraz markę producenta, która gwarantuje spełnienie zadeklarowanych na opakowaniu parametrów.

- Pamiętajmy, że tylko zastosowanie materiału o odpowiedniej grubości i parametrach przynosi realne korzyści. Termomodernizacja to bez dwóch zdań jedna z najbardziej racjonalnych i opłacalnych inwestycji. W oczywisty sposób, poza oszczędnością pieniędzy, przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego poprzez ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Pamiętajmy również, że termomodernizacja zawsze powinna być wykonana dobrej jakości izolatorem, bo tylko taki materiał zapewni skuteczne i trwałe ocieplenie. – dodaje Krzysztof Krzemień z Termo Organiki

Lambda i grubość

Najistotniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Dla styropianu wynosi od 0,031 do 0,044 W/(mK). Im niższy jest współczynnik λ (lambda), tym lepiej dla styropianu, ponieważ jest cieplejszym izolatorem chroniącym temperaturę pomieszczeń. Warto wiedzieć, że styropian o niskiej lambdzie i względnie niedużej grubości może dużo lepiej izolować ściany budynku niż grubszy styropian o wysokiej, czyli gorszej lambdzie. Niewielka wydawałoby się różnica wartości lambdy może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów. Przykładowo: 25 cm warstwa styropianu o współczynniku lambda 0,044 ma mniejszą izolacyjność, niż np. 15 cm warstwa styropianu o współczynniku lambda 0,031. Wśród dostępnych na rynku styropianów fasadowych deklarowana wartość tego współczynnika może się różnić nawet o niemal 40%. Należy to wziąć pod uwagę, gdy wylicza się grubość ocieplenia.

Eksperci nie mają wątpliwości – termomodernizacja to najlepsza inwestycja na długie lata

Wydatki na styropian wynoszą około 10-15% kosztów kompletnego ocieplenia, a około 2% całkowitych kosztów budowy. Dlatego sugerowanie się ceną przy wyborze materiałów nie jest roztropne. Różnica w cenie pomiędzy sprawdzonym produktem od lidera branży a produktem oferowanym przez firmę „bez jakości”, której produkty na dodatek widnieją na czarnej liście GUNB - jako niespełniające deklarowanych parametrów - wynosi zaledwie kilkaset złotych. Jednak koszty to nie jedyna różnica. Przede wszystkim złej jakości izolator nie będzie spełniał swojej głównej roli, czyli optymalnej termoizolacji. Doprowadzi to do tego, że ciepło w dalszym ciągu będzie uciekało przez ściany, czego konsekwencją będzie taka sama potrzeba palenia w piecu/kotle, a więc oprócz wydanych pieniędzy na ocieplenie trefnym materiałem cały proces termomodernizacji nie przyniesie spodziewanych korzyści.

Ponadto w składzie budowlanym niezmiernie trudno sprawdzić na tzw. oko, który styropian jest dobrej jakości, który gorszej, a który nie powinien w ogóle trafić do sprzedaży. Co zatem zrobić, żeby nie dać się oszukać? Na pewno należy porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych styropianów od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Eksperci zalecają wybieranie produktów posiadających certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej placówki naukowo-kontrolne lub badawcze, np. renomowany Instytut Techniki Budowlanej.

Istotnym źródłem informacji weryfikującej jakość producentów styropianów jest lista wyników kontroli produktów budowlanych przeprowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Na stronie GUNB: https://www.gunb.gov.pl/probki znajdziemy listę produktów, które przeszły pozytywnie kontrole oraz tych, które miały zaniżone kluczowe parametry.

Dodatkowe Informacje znajdują się na stronie: www.termoorganika.pl

Termo Organika Sp. z o.o., ul. Bolesława Prusa 33, 30-117 Kraków, tel. +48 12 427 07 40, www.termoorganika.pl


Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)

Co Ty na to?

Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres it@z500.pl.

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • informacje o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • dodawanie do ulubionych
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj.