GOTOWE PROJEKTY DOMÓW Z AŻ 15% RABATEM! 🙂 WYBRANE DODATKI 50% TANIEJ 💸 ZŁAP PRAWDZIWĄ OKAZJĘ! ☀️ OSZCZĘDŹ NAWET 10.000 ZŁ I WIĘCEJ!
GOTOWE PROJEKTY DOMÓW Z AŻ 15% RABATEM! 💸 🙂 WYBRANE DODATKI 50% TANIEJ
Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

 • rysunki szczegółowe do projektu
 • kontakt z innymi użytkownikami
 • informację o budowach w okolicy
 • specjalne promocje
 • obserwację innych budujących
 • dodawanie do ulubionych

Już teraz skorzystaj z dotacji na kolektory słoneczne!

Już teraz skorzystaj z dotacji na kolektory słoneczne!

45% dotacji na kolektory słoneczne - koniecznie przeczytaj i dowiedz się więcej!

 

Kolektory słoneczne są w naszym kraju najczęściej wybieranym i instalowanym rozwiązaniem, które wspomaga proces przygotowania ciepłej wody użytkowej. Już od lipca br. właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych mogą otrzymać 45% dotację na zakup i montaż instalacji solarnej.

Dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów udzielane są na zasadach określanych w Programie Priorytetowym NFOŚiGW, na lata 2010 – 2014. Budżet programu wynosi 300 mln zł:

 • w latach 2010 – 2012 - 200 mln zł,
 • w latach 2013 – 2014 – 100 mln zł.

 

Dla kogo dotacja?

O dofinansowanie zakupu instalacji solarnej w ramach programu starać mogą się:

 • Osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania jednorodzinnym lub wielorodzinnym budynkiem mieszkalnym, któremu służyć mają zakupione kolektory słoneczne,
 • Wspólnoty mieszkaniowe instalujące kolektory słoneczne na własnych budynkach wielorodzinnych, z wyłączeniem odbiorców, których domy podłączone są do miejskiej sieci cieplnej.

 

Na jaką inwestycję?

Kredytowana dotacja przyznawana jest na zakup i montaż kompleksowej instalacji solarnej - kolektorów słonecznych wraz z wszelkimi niezbędnymi do ogrzewania wody urządzeniami. Nabyte przez inwestora kolektory muszą posiadać polski albo europejski certyfikat zgodny z normą, nie starszy niż sprzed pięciu lat.

Nie ma możliwości wykorzystywania instalacji w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli jednak działalność prowadzona jest w domu to przepisy ściśle określają możliwości zakupu i montażu kolektorów z dotacją. Instalacja solarna wykonana w ramach kredytu z dotacją musi funkcjonować co najmniej rok.

 

Ważne!

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach NFOŚiGW może także odmówić przyznania dotacji a nawet zażądać jej zwrotu wraz z odsetkami np.: gdy inwestor w ogóle nie zrealizuje planowanej inwestycji, poda w banku nieprawdziwe dane czy tez nie utrzyma pełnej sprawności instalacji co najmniej rok.

 

Koszty kwalifikowane, czyli kwota kredytu i dotacji

 • Koszty kwalifikowane są podstawą ustalenia kwoty kredytu i przysługującej dotacji. Zalicza się do nich:
 • Koszt projektu instalacji sporządzonego lub zatwierdzonego przez uprawnioną do tego osobę
 • Koszt nabycia nowych instalacji (kolektorów, zbiornika na wodę, przewodów instalacyjnych, koniecznej aparatury kontrolnej i pomiarowej)
 • Koszt zakupu ciepłomierza
 • Koszt montażu instalacji

Podatek VAT Kwota kredytu może przewyższać wysokość kosztów kwalifikowanych, ale dotacją objęte będą tylko koszty kwalifikowane w ramach inwestycji. Jednostkowy koszt kwalifikowany nie może przekroczyć 2500 zł/m2 powierzchni kolektora. Instalacja oczywiście może być droższa, w takiej sytuacji wydatki ponad ustanowiony limit nie będą objęte dotacją.

 

Ważne!

Kredytem z 45% dotacją objęte mogą być tylko koszty poniesione nie wcześniej jak w dniu złożenia wniosku o przyznanie kredytu. Z wyjątkiem zakupu projektu instalacji solarnej, który jest podstawą do określenia całościowych kosztów inwestycji. Przedsięwzięcie nie podlega kredytowaniu także w sytuacji, gdy instalacja została zakupiona i zainstalowana przez zawarciem umowy kredytowej.

 

Do kogo po pieniądze, czyli kto udziela kredytów z dotacją?

Aktualnie kredytów z dotacją na lata 2010 - 2012 udzielają banki, które podpisały umowy z NFOŚiGW. Do wniosku kredytowego składanego wraz z wnioskiem o dotację dołączyć należy: projekt instalacji, harmonogram rzeczowo-finansowy zgodny z projektem oraz kopię zgłoszenia lub pozwolenia na budowę instalacji solarnej albo też zaświadczenie, że tego rodzaju dokumenty nie są przez lokalne starostwo powiatowe wymagane. Ważne aby odpowiednio wcześnie inwestor zapoznał się z bogatą ofertą tego rodzaju urządzeń dostępnych na naszym rynku aby do wniosku dołączył już projekt konkretnego, optymalnego dla swojego domu rozwiązania. Inwestor musi także wykazać swoją zdolność kredytową oraz zabezpieczenie spłaty kredytu. W zależności od banku udzielającego kredytu różnią się także koszty operacyjne z nim związane, które średnio wynoszą 5% kwoty samego kredytu.

 

Ważne!

Dotacja jest opodatkowana. Każdy kredytobiorca, który uzyska tego rodzaju kredyt z dofinansowaniem jest zobowiązany do uiszczenia należnego podatku w zeznaniu rocznym w rubryce przychód z innych źródeł. NFOŚiGW przekazuje właściwemu urzędowi skarbowemu informację o uzyskaniu przez danego inwestora dotacji. Warto także pamiętać, że po opodatkowaniu dotacja nie będzie wynosić 45% ale najwyżej 36,9% kosztów kwalifikowanych.

Lista banków udzielających kredytów:

 • Bank Ochrony Środowiska
 • Warszawski Bank Spółdzielczy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • Mazowiecki Bank Regionalny
 • Gospodarczy Bank Wielkopolski
 • Bank Polskiej Spółdzielczości

Szczegółowe informacje dotyczące samego programu, możliwości uzyskania kredytu z dotacją wraz z lista banków znajdziesz na http://www.nfosigw.gov.pl/

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: projekty@z500.pl).
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem