Budowa bez pozwolenia – szansa czy pole do nadużyć?

Budowa bez pozwolenia – szansa czy pole do nadużyć?

Nowelizacja Prawa budowlanego z czerwca 2023 roku rozszerza możliwość stawiania określonego rodzaju budynków bez pozwolenia. Przeczytaj, jakich konstrukcji dotyczy i czy warto skorzystać z tej możliwości.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia

Ostatnia nowelizacja Prawa budowlanego z 3 czerwca 2023 zakłada możliwość budowy bez zgłoszenia, pozwolenia i odbioru dlabudynków gospodarczych związanych z produkcją rolną. Nie trzeba jednak być rolnikiem ani posiadać działki siedliskowej, aby go postawić.

Budynek gospodarczy bez pozwolenia musi za to spełnić określone warunki:

  • powierzchnia jego zabudowy może wynosić maksymalnie 150 m², przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m,

  • obszar oddziaływania budynku musi mieścić się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.

W nowej ustawie określono także, jakie budynki można postawić bez pozwolenia, ale na tzw. zgłoszenie. Dotyczy to:

  • naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 250 m³ i wysokości nie większej niż 15 m,

  • jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych (w tym wiat), o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m²,

  • budynków, których rozpiętość nie może być większa niż 7 m, a wysokość nie może przekraczać 7 m,

  • budynków, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.

Budowanie bez pozwolenia – ułatwienie czy luka prawna?

Dotychczas Prawo budowlane również zakładało możliwość budowania bez pozwolenia dla wybranych obiektów. Było to jednak określone nieprecyzyjnie i niewielu inwestorów decydowało się z tej możliwości skorzystać.

Jak jest obecnie? Czy nowelizacja Prawa budowlanego z czerwca 2023 roku to dobre rozwiązanie? Czy inwestorzy będą chętnie stawiali budynki bez pozwolenia, czy znów będą obawiali się działać według nowych przepisów?

Celem wprowadzenia nowych regulacji było uspokojenie rolników po aferze zbożowej. Miały one dać im możliwość i miejsce do magazynowania zboża. Z jednej strony to duże ułatwienie. Z drugiej jednak – biorąc pod uwagę pomysłowość niektórych inwestorów – także możliwości do nadużyć.

Nowelizacja Prawa budowlanego – pole do nadużyć?

Obiekty do 150 m², budowane bez jakiejkolwiek kontroli, ewidencji, odbioru, projektu architektonicznego czy choćby dokumentacji technicznej – mogą zacząć dominować i przekształcać krajobraz niezabudowanych dotychczas działek.

Tylko 30% powierzchni kraju objęte jest obecnie Miejscowymi Planami Zagospodarowania Przestrzennego. W przypadku pozostałych 70% działek w Polsce – postępując zgodnie z literą prawa i przepisami budowlanymi – inwestor powinien wystąpić do urzędu gminy o wydanie decyzji w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Za sprawą ostatniej nowelizacji, w przypadku budynków gospodarczych o powierzchni do 150 m², nie będzie musiał robić nic, aby rozpocząć legalną budowę budynku gospodarczego.

Budowa schronu

Nowelizacja Prawa budowlanego z czerwca 2023 roku zakłada jeszcze jedno ułatwienie w kwestii budowania określonych obiektów. Dotyczy ona schronów i przydomowych ukryć doraźnych.

Nowe regulacje zakładają możliwość wydania warunków technicznych, dotyczących takich obiektów, w drodze rozporządzenia. Mają one określać ich usytuowanie oraz zasady, jakim powinny odpowiadać przydomowe schrony i przydomowe ukrycia doraźne o powierzchni użytkowej do 35 m².

Niewykluczone, że wkrótce zaczną pojawiać się przydomowe mikromieszkania na wynajem, mające status schronu.

Czy warto budować bez pozwolenia?

Nowe przepisy ściśle określają, w jakich sytuacjach można postawić obiekt bez pozwolenia. Wydaje się, że w wielu przypadkach prawdopodobnie będzie to korzystne rozwiązanie.

Na ten moment trudno jednak ocenić, jaki będzie efekt zmian w Prawie budowlanym. Czas pokaże, jak w praktyce podejdą do tego inwestorzy i czy nie stanie się to dla nich polem do nadużyć.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Budowa bez pozwolenia – szansa czy pole do nadużyć?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem