Najczęstsze błędy na budowie – czy da się ich uniknąć?

Najczęstsze błędy na budowie – czy da się ich uniknąć?

Budowa domu to proces złożony, składający się z kilku następujących po sobie etapów, realizowany przez różnych wykonawców – dlatego istnieje duże ryzyko wystąpienia błędów. Sprawdź, co zrobić, by ich uniknąć.

Z czego wynikają błędy na budowie?

Przyczyn błędów na budowie może być wiele. Najczęściej w grę wchodzi czynnik ludzki.

Technologie budowlane zmieniają się z roku na rok. Ekipy często zaś powielają przestarzałe doświadczenia i standardy, które nie są adekwatne do współczesnych norm i nowych wymagań, na przykład dotyczących energooszczędności

Nawet w przypadku kompetentnych wykonawców, ze względu na złożoność procesu, problemy kadrowe czy działanie pod presją czasu – błędy się zdarzają, a nawet są nieuniknione. 

Jak uniknąć błędów na budowie?

Co możesz zrobić, by zminimalizować ryzyko wystąpienia błędów na budowie?

  • Zatrudnij kompetentnego kierownika budowy, gdyż pełni on bardzo ważną rolę w całym procesie. Potraktuj współpracę z nim jako inwestycję.

  • Kontroluj pracę poszczególnych ekip, przyjeżdżaj na plac budowy minimum dwa razy w tygodniu, bądź uważny.

  • Możesz także dokumentować postępy. W tym celu załóż konto na stronie Z500 (zakładka PLAC BUDOWY) i spisuj historię swojej budowy. Dzięki takim działaniom sprawdzisz, kto jeszcze buduje dom według wybranego przez Ciebie projektu, jakie są doświadczenia i opinie innych budujących.

Uważność i czujne oko inwestora pozwolą dostrzec nieprawidłowości na wczesnym etapie – co w rezultacie zmniejszy ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych wydatków oraz opóźnień w planowanych terminach.

Najczęstsze błędy na budowie

Na co wyostrzyć swoją uważność w procesie budowy? Poniżej lista często występujących błędów, możliwych do samodzielnego wychwycenia przez inwestora, na etapie fundamentów i wznoszenia ścian.

Błędy przy fundamentach

  • Brak badań geotechnicznych

Badania takie możesz wykonać jeszcze przed zakupem działki. Rozwieje to wiele wątpliwości co do wysokości wód gruntowych, możliwości zastosowania wybranych technologii budowy i typu fundamentu, jaki warto postawić.

  • Zbyt szeroki lub płytki wykop pod fundament

Za prawidłowe wytyczenie wykopu fundamentów odpowiada geodeta. Zwykle nie popełnia on błędów, ale inwestor może sprawdzić, czy wyznaczone linie dają kąty proste i jakiej wielkości powinny być ławy fundamentowe.

Zbyt szeroki wykop narusza grunt rodzimy, a zasypywanie czy zagęszczanie nie daje takiego poziomu nośności, jaki miała ziemia przed jej wykopem. Powoduje to niestabilność fundamentu i może wywoływać nierównomierne osadzanie budynku, a co za tym idzie pękanie ścian.

Sytuację można ratować wylaniem szerszej ławy niż przewiduje dokumentacja. Jest to jednak niepotrzebny i nieprzewidziany wydatek już na samym starcie budowy.

Zbyt płytki fundament usadowiony powyżej poziomu przemarzania powoduje, że ziemia podczas zamarzania będzie wypychać fundament do góry. Kończy się to niestabilnością i pękaniem ścian w budynku. Przy idealnych warunkach gruntowych fundament wystarczy osadzić na głębokości 50 cm. Jednak w przypadku gruntów wysadzinowych (grunty organiczne, iły, gliny) głębokość będzie wahać się pomiędzy 80 cm w Zielonej Górze do nawet 140 cm w Suwałkach czy Węgorzewie.

  • Wyznaczenie poziomu zero

Poziom zero to poziom posadowienia posadzki w nowo budowanym domu. Odpowiedzialny jest za to uprawniony geodeta. Zareaguj jednak, kiedy wydaje Ci się, że Twój budynek będzie zbyt nisko osadzony względem drogi i domów na posesjach sąsiadujących.

W takiej sytuacji, w przypadku intensywnych opadów, będzie on zalewany. Zależy od tego także trwałość i funkcjonalność budynku. Dopuszcza się odstępstwo do 2% i taka zmiana traktowana jest jako nieistotna, natomiast przekroczenie jej może rodzić konsekwencje administracyjne.

  • Pozostawienie humusutużprzy fundamentach

W miejscu, gdzie planujesz postawić dom, powinien być piasek. Dlaczego? Humus, czyli czarna ziemia urodzajna, gromadzi wilgoć i jest bogata w minerały. To właściwe środowisko dla rozwoju roślin, jednak nie dla izolacji, fundamentów i ścian. Powoduje bowiem występowanie pleśni, mchów, grzybów czy innych mikroorganizmów. 

Błędy przy wznoszeniu ścian

  • Niejednolite materiały

Czasami wykonawca lub inwestor – w ramach „oszczędności” – próbuje połączyć niewykorzystane materiały z innej budowy z nowymi. Po zastosowaniu izolacji w postaci styropianu nie będzie tego widać.

To duży błąd. Materiały często różnią się właściwościami użytkowymi, minimalną wytrzymałością i odkształcaniem pod wpływem wilgoci czy temperatury. Do różnych materiałów stosuje się także różne spoiwa, zapewniające właściwą przyczepność. 

  • Temperatura podczas murowania

Zbyt niska temperatura powoduje przemarzanie zaprawy, co skutkować będzie nieprawidłowym wiązaniem i twardnieniem. Podobny efekt daje zbyt wysoka temperatura, gdyż powoduje ona za szybkie odparowywanie wody z zaprawy. Przyjmuje się, że optymalna temperatura zawiera się w przedziale od 5 do 25 stopni.

    • Poziom ściany

    Nie musisz być fachowcem, aby sprawdzić czy ściany Twojego domu trzymają poziom. Najwięcej błędów powstaje już na początku. 

    Kluczowe jest idealne ułożenie pierwszej warstwy materiałów. Jeśli pierwsze bloczki gazobetonu czy pustaki ułożymy pod kątem, kolejne warstwy będą potęgować błąd. Szczególnie ważne jest to przy obecnie stosowanych zaprawach cienkowarstwowych, gdzie ciężko dokonywać korekt. 

    • Przewiązanie muru

    Przewiązanie muru to układ spoin pionowych pomiędzy kolejnymi warstwami. Powinien być to układ mijankowy każdej kolejnej warstwy. Stosuje się go, aby zapewnić prawidłowy rozkład obciążeń, nie powodować nadmiernego naprężenia i zapewnić maksymalną sztywność ścianie.   

    • Niewłaściwe ułożenie nadproży

    Nadproża to belki umieszczane nad otworami okiennymi i drzwiami, których układ i wielkość określa w projekcie konstruktor.

    Podstawowym zadaniem nadproży jest utrzymanie obciążenia z konstrukcji znajdującej się nad nim. Zbyt małe, zbyt płytko osadzone nadproża osłabiają znacząco konstrukcję budynku. Ani okna, ani drzwi nie są bowiem konstruowane, aby wytrzymywały ciężar budowanej nad nimi ściany czy całej kondygnacji.

    • Błędy w montażu stropu

    Strop to istotny element konstrukcji budynku. Strop ma dwa podstawowe zadania:

    1. przenieść ciężar obciążeń własnych (kolejnej kondygnacji, konstrukcji dachu) oraz obciążeń użytkowych (mieszkańców domu, mebli i innych instalacji),

    2. wzmacniać i nadać sztywności konstrukcji (wiąże i wzmacnia ściany domu), zapewniając tym samym bezpieczeństwo znajdujących się w nim ludzi.

    Przed zamówieniem stropu należy zmierzyć faktyczne odległości między ścianami. Nie zawsze rzeczywisty wymiar pokrywa się z założeniami projektu. Belki powinny mieć zachowane minimum 8-10 cm podparcia. Wszystkie wartości poniżej osłabiają zakładaną konstrukcję domu. 

    Belki powinny pochodzić od jednego dostawcy i być odpowiednio przechowywane – tak, aby zapobiec pęknięciom i zabrudzeniom. Sama powierzchniowa rdza na elementach stalowych nie stanowi wielkiego problemu. Zabrudzenia i pęknięcia osłabiają jednak późniejszą siłę wiązania. Jeśli zatem Twój wykonawca składuje elementy na gołej ziemi, zwróć mu uwagę, aby ułożył je na drewnianych belkach i przekładkach. Powyginane pręty kratownic także nie poprawiają wytrzymałości konstrukcji.

    Błędy na budowie – możesz ich uniknąć

    Na dwóch etapach najbardziej popularnej metody budowania w Polsce – technologii murowanej, można popełnić liczne błędy. Wiele z nich możesz sam zauważyć i dopilnować.
    W tym celu musisz interesować się tym, co dzieje się na budowie. Prawdopodobnie zaoszczędzisz dzięki temu trochę pieniędzy, nerwów i czasu.

    Oceń artykuł
    (
    Ocen: 1
    Średnia: 5
    )
    Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Najczęstsze błędy na budowie – czy da się ich uniknąć?"
    Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
    ^
    Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

    Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

    wysłano e-mail resetujący hasło

    Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

    Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

    Dlaczego warto mieć konto w Z500

    • rabat na projekt i specjalne promocje
    • oferta na budowę i kredyt
    • kontakt z innymi użytkownikami
    • darmowa wysyłka
    • rysunki szczegółowe do projektu
    Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem