Podziel się
Skopiuj Link

UWAGA! Aby więcej nie wyświetlać tego okna, wyłącz w ustawieniach bloga proponowanie publikacji wpisów w mediach społecznościowych.
Zdjęcie profilowe
Karolina Z.
dolnośląskie

 

dzień budowy

Na budowie cisza. Nastał czas oczekiwania na możliwość kontynuowania prac. Skoro nie mogę podzielić się nowymi informacjami z placu budowy, wrócę do etapu zakupu działki. Był to nasz pierwszy krok do spełnienia marzenia o własnym domu. Napiszę Wam, jak my przeszliśmy ten etap, na co zwracaliśmy uwagę i co warto sprawdzić.


1. Gdzie chcemy zamieszkać?

Jeżeli szukamy działki poza dużą aglomeracją miejską, warto zadać sobie pytanie, jaki dojazd do pracy/szkoły preferujemy. Jeżeli nawet jesteśmy zmotoryzowani i nie stanowi dla nas problemu przejechaniu kilkunastu kilometrów do pracy i z powrotem, to warto jednak pomyśleć o ewentualnych awariach samochodu, obecnych/przyszłych dzieciach, które oprócz chodzenia do szkoły chciałyby wyjść gdzieś ze znajomymi, na zajęcia pozalekcyjne i móc czymś wrócić do domu, niekoniecznie prosząc się zawsze rodziców o odbiór. My wybierając miejscowość kierowaliśmy się przede wszystkim możliwością szybkiego dojazdu pociągowego, choć każde z nas ma prawo jazdy i własne auto. Wytypowaliśmy kilka miejscowości z dobrym dojazdem i rozpoczęliśmy poszukiwania działki.


2. Gdzie szukać działek na sprzedaż? Głupie pytanie! Przecież w Internecie :)

I tu się można pomylić. Nie każdy wystawia swoje działki na sprzedaż w internecie. Do niektórych trzeba dotrzeć w inny sposób, ponieważ np. mają one tylko wbitą w ziemię tabliczkę z napisem "na sprzedaż" i numerem kontaktowym. My po prostu wsiedliśmy w auto i pojechaliśmy oglądać wytypowane wcześniej miejscowości. Dzwoniliśmy na numery ze wspomnianych tabliczek ale też pytaliśmy miejscowych, czy nie znają kogoś, kto ma działki na sprzedaż. Tak właśnie trafiliśmy na naszą działkę, która ani nie miała tabliczki, że jest na sprzedaż, ani nie była wystawiona w internecie. Po prostu czekała sobie aż ją znajdziemy.


3. Kolejny krok - bierzemy obiekt westchnień pod lupę.

Nie ma co się oszukiwać. Jeżeli chcemy wydać kilkadziesiąt, czasem i kilkaset, tysięcy na działkę musimy ją sobie dobrze sprawdzić pod wieloma względami. Nie tylko, czy podoba nam się lokalizacja, krzaczki, które na niej rosną. Warto udać się do gminy i dowiedzieć się:

- Jaki jej jest status (działka rolna, siedliskowa, budowlana), ponieważ nie na każdej będziemy mogli wybudować dom.

- Jaki rodzaj zabudowy jest przewidziany w najbliższym otoczeniu działki. Jeżeli chcemy wybudować dom jednorodzinny, to niekoniecznie miła nam będzie perspektywa postawionych za kilka lat obok bloków. Takie informacje można znaleźć w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.

- Księgę wieczystą - sprawdzamy w niej, czy działka nie jest własnością np. banku, czy inne osoby nie mają do niej prawa np. dożywotniego użytkowania. Księgi wieczyste są dostępne w internecie, trzeba tylko znać jej numer.

- Stopień narażenia na zalanie podczas ewentualnej powodzi. Oczywiście powodzie nie zdarzają się tak często ale może warto spojrzeć na mapy ukazujące obszar zajęty przez wodę w 1997 roku.

- Czy na danym terenie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, czy trzeba będzie wystąpić o Warunki Zabudowy. Ta druga opcja jest bardziej czasochłonna. W przypadku MPZP wystarczy pojechać do gminy, zapłacić kilkanaście złotych i otrzyma się Wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Warto bardzo wnikliwie zapoznać się z tym dokumentem, ponieważ w nim również znajduje się wiele ważnych informacji dotyczących naszej przyszłej inwestycji. Przykładowo, czy teren na którym chcecie się wybudować nie jest objęty ochroną konserwatora zabytków i archeologa. Jeżeli jest, będzie potrzebna zgoda na budowę konkretnego domu, wydana przez konserwatora. Na taką zgodę my czekaliśmy miesiąc. Archeolog natomiast wkroczy na budowę na koszt inwestora, jeżeli podczas prac ziemnych znajdzie on jakieś cenne wykopalisko. Miejscowy plan określa również (choć nie w każdej gminie) takie rzeczy jak: dozwolony kąt nachylenia dachu, kolor, rodzaj pokrycia dachu, max wysokość budynku, dozwolony rodzaj płotu, nieprzekraczalną linię zabudowy i wiele innych rzeczy. Jeżeli dokładnie przeanalizujecie ten dokument i będziecie szukać projektu domu zgodnego z MPZP ominie Was znaczny koszt w postaci przeróbki gotowego projektu.

- Wymiary działki. Unikajcie działek wąskich a długich. Bardzo ciężko znaleźć później projekt domu, który zmieści się na takiej działce. Pamiętajcie, że czasami MPZP bardzo mocno ogranicza możliwość ustawienia domu na działce np. poprzez nieprzekraczalne linie zabudowy. Są oczywiście również ogólne przepisy, które mówią, że należy odsunąć się od granicy sąsiada o minimum 4 metry w przypadku, gdy ściana domu zawiera okno/drzwi lub minimum 3 metry, jeżeli nie ma od strony sąsiada ani oka ani drzwi.


4. Jak już będziecie pewni, że to jest ta właśnie działka i chcecie ją kupić pozostaje umówić notariusza i do dzieła. Warto wysłać do kilkunastu notariuszy zapytanie o cenę wraz z informacją, jaka transakcja będzie zawierana. Taksa notarialna ma swój przedział cenowy ale różnice wynoszą nawet kilkaset złotych. A oprócz taksy notarialnej są jeszcze dodatkowe opłaty, chociażby wyodrębnienie księgi wieczystej, czy podatek od czynności cywilnoprawnych (2% wartości nieruchomości). Wszystkie koszty ponosi oczywiście kupujący.


Mam nadzieję, że wpis ten będzie pomocny dla osób, które chcą kupić działkę i nie wiedzą jak się za to zabrać.


P O W O D Z E N I A :)

7 lipca 2017, 22:01
Co Ty na to?
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
1
0
Zdjęcie profilowe

 

dzień budowy

Fundamenty miały być zalane w sobotę ale niestety musieliśmy przesunąć realizację na poniedziałek. W poniedziałek poszło już wszystko sprawnie. Jeden majster lał beton, dru...

4 lipca 2017, 17:45
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem