Podziel się
Skopiuj Link

UWAGA! Aby więcej nie wyświetlać tego okna, wyłącz w ustawieniach bloga proponowanie publikacji wpisów w mediach społecznościowych.
Zdjęcie profilowe
Michał J.
zachodniopomorskie

 

dzień budowy

Jako, że do rozpoczęcia prac typowo budowlanych jeszcze trochę czasu, zajmują nas sprawy decyzji wizualno technicznych. Na przykład podłogówka...temat rzeka. Plan jest taki, żeby była w kuchni, łazience, salonie i korytarzu a w sypialniach grzejniki. Aczkolwiek żonka chce mnie przekabacić na podłogówkę w pokojach. Co myślicie na ten temat? Może wypowie się ktoś kto ma podłogówkę w sypialni? Martwi mnie bezwładność takiego ogrzewania czyli jego szybkość reakcji na chęć obniżenia lub zwiększenia temperatury. Ja generalnie nie lubię spać jak jest za ciepło a żonka jest ciepłolubna. 

Może trochę o całym systemie ogrzewania itd. Żródłem ciepła będzie piec gazowy kondensacyjny, prawdopodobnie Viessmann, dodatkowo kominek z płaszczem wodnym Schmid Ekko 6751h (podnoszony do góry - marzenie żonki) lub coś w podobie. Ciepła woda w buforze (nie wiem jeszcze ile litrów - chętnie posłucham doświadczeń, rodzinka 4 osoby, 2 małe jeszcze dzieciaki), do bufora podłączone będą kiedyś solary (na razie chyba tylko zrobimy podejście żeby była możliwość w przyszłości podłączenia solarów). W domku zastosujemy wentylację mechaniczną z rekuperacją (jeszcze nie wiem jakiej firmy, nie mam jeszcze ofert). Na zewnątrz planujemy zbiornik na deszczówkę, mam taki plan aby wykorzystać deszczówkę do zasilania kibelka i pralki ale to jeszcze jest w fazie przemyśleń i szukania taniego systemu do wykonania tego widzimisia. Mamy cholernie drogą wodę u nas w gminie, prawie 20 zł/m3 ze zrzutem do kanalizy) Jakie ceny wody są u Was?

A co do spraw wizualnych to mamy raczej w domu zgodę i jakoś zawsze razem dochodzimy do podobnych wniosków. Pokażę wstępny projekt rozmieszczenia łazienki i kuchni oraz całego domku, po delikatnych przesunięciach ścian które zrobiliśmy. Rysuneczki własne :)

W poniedziałek spotykamy się z Panią projektantką, która będzie przeprowadzała adaptację do szkieletu drewnianego. Może parę słów o zmianach jakie wprowadzimy. Po pierwsze przesuwamy wnękę wejściową w stronę kuchni aby sypialnia była prostokątem gdyż żonka sobie wymyśliła garderobę za łóżkiem (upatrzone w IKEA) więc potrzebujemy miejsca "w nogach" od strony przedsionka żeby swobodnie można było obejść łóżko. Efektem ubocznym tych zmian będzie zamieszanie w kotłowni, gdyż przez tą zmianę ma ona dziwny kształt, jakby 2 przenikających się prostokątów, no ale cóż, mały domek a garderoba przecież musi być...bo niby gdzie trzymać tę stertę nieużywanych ubrań :) 

Kolejna zmiana to rezygnacja z WC i oraz przesunięcie wgłąb domu żeby poszerzyć korytarz, niestety kosztem pokoju sąsiadującego z salonem. Doszliśmy do wniosku, że skoro to parterówka to kibelek w łazience w zupełności nam wystarczy a w miejsce tego pomieszczenia będzie małe gospodarcze na odkurzacz i jakieś klamoty a w suficie będzie właz na strych. Chcemy też sobie zostawić możliwość na przyszłość, tak aby w momencie gdy zdecydujemy się na zrobienie pokoju na poddaszu za kilka lat, to pomieszczenie po zdemontowaniu ścianki z drzwiami stało się klatką schodową (mój pomysł, z którego jestem dumny) a gdyby to było WC zmiany wiązałyby się z większą demolką. 

Inna zmiana to poszerzenie łazienki tak bardzo jak się da kosztem pokoiku (znowu!) no ale w sumie to dzieciaki nie muszą mieć hektarowych pokoi, wszystko ca najważniejsze się spokojnie im zmieści.

Pewnie jeszcze kilka pierdółek zmienimy, chyba zrezygnujemy z okna bocznego w pokoiku i zmniejszymy okno w jadalni.

21 kwietnia 2015, 12:09
Co Ty na to?
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^

Ewelina
Z własnego doświadczenia :) Podłogówka wszędzie do tego termostaty w każdym pokoju. Słyszeliśmy różne opowieści na temat podłogówki w sypialni (na wszelki wypadek nawet puściliśmy sobie rurkę pod kaloryfer, jakby się okazało że coś nam nie odpowiada- zupełnie bez sensu). Odczuwalność ciepła przy ogrzewaniu podłogowym jest trochę inna niż z kaloryferów- wydaje się, że jest cieplej niż pokazuje termometr :). W sypialni mamy ustawione na 17-18 C, w salonie ok 20... ale jak trzeba to do 26 tez można nagrzać. Po 1 kaloryferze dodaliśmy w łazienkach, wiatrołapie i garażu.
Jeżeli chodzi o zbiornik na wodę to przy 4 osobach i planach na solary radzę rozejrzeć się za min 200-250 litrowym.
Jeżeli planujecie często palić w kominku, czy wręcz nim ogrzewać dom to OK, ale jeżeli tylko rekreacyjnie, od czasu do czasu, w zimowie wieczory zrobić sobie nastrój to lepiej turbina i nawiewy w pokojach- koszt śmieszny i szybciej nagrzeje.

Zastanówcie się jeszcze nad łazienką :) Dzieciaki podrosną i za parę lat będziecie "stać w kolejce".
Koszty nas przerosły, wiedzieliśmy ze nie damy rady zrobić 2 łazienek ( de fakto 1 łazineki i jednej ubikacji), zdecydowaliśmy się ubikacje odrobinę powiększyć i wrzucić tam prysznic. Duża łazienka czeka na realizację... a juz wiemy że przydałaby się bardzo, chociaż jesteśmy tylko my dwoje i 2 koty ;) 2 łazienki to wygoda!

Pozdrawiam!

Marta Daniel
Kominek z płaszczem wodnym = otwory , z których będzie Wam dmuchać ciepło, fajnie, ale strasznie brudno :( Piec Viessmann z zasobnikiem wody 100 l., dla takiej rodzinki, podłogówka jak najbardziej wszędzie, dodatkowo kaloryfery w łazienkach, taką podjęliśmy decyzję, taki plan zrealizowaliśmy, jesteśmy w pełni zadowoleni. Taką informacją mogę się podzielić. Co do pokoi, zdecydowanie tylko powiększać, nie pomniejszać na rzecz czegoś innego, sąw rzeczywistości i tak bardzo małe :/ ale i mam pytanie, poco tracić miejsce na rzecz korytarza ? Jaki jest cel powiększania szlaku komunikacyjnego, czemu ma to służyć ? Każdy szuka domów, gdzie jak najmniejszą powierzchnię zajmuje szlak kom. ... Łazienki zostawiliśmy w spokoju, są ustawne ! W jednej , większej zmieściliśmy i wanne i prysznic ... itd,

Ania
Każdy zna swoje potrzeby, ale mocno odradzam pomniejszanie pokoi. My mamy projekt poszerzony o 30 cm od strony pokoi i łazienki. Pokój, który u Was będzie sypialnią - u nas dziecięcym (zanim wykończymy poddasze) w rzeczywistości wyszedł tak, że jak dla mnie takie absolutne minimum, żeby nie czuć się klaustrofibicznie. Pokoi z tyłu domu nie porównam, bo u nas zostały podzielone pomiędzy kotłownię i powiększoną sypialnię, ale metraż mają podobny.
1
3
Zdjęcie profilowe

 

dzień budowy

Witamy z okolic Koszalina

Będziemy budować dom, to od zawsze było nasze marzenie. zaraz po ślubie w 2009 roku ceny dziełek były tak wysokie że już na starcie byliśmy ...

20 kwietnia 2015, 15:28
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody